Tvoření s Arnou

Rádi tvoříte nebo vás baví rukodělné práce? Tvoření s Arnou je přesně pro vás! Pojďte si s lektorkou Arnou Vazačovou vyrobit originální doplněk z kůže, šperky z korálků, sisálovou tašku nebo krajkovou mandalu.

Z kůže tvoříme brože, pásky, náhrdelníky, náramky, náušnice, čelenky, i třeba dózy či obrázky. Využití je nepřeberné množství a je jen na vás, co vás zaujme a bude bavit. Máte raději šperky z korálků? Pojďte se s námi pustit do náušnic, náhrdelníků nebo náramků! Mohou sloužit jako originální dárek pro vaše blízké. Pokud máte rádi praktické věci, přijďte si s námi udrhat praktickou sisálovou tašku. Nahradí klasickou síťovku a ještě udělá parádu! A navíc je ještě i ekologická. Tvoříme také mandaly z krajek, které se v poslední době velice rozšířily a patří mezi oblíbené výtvarné techniky, u kterých si krásně odpočinete a zrelaxujete se. Pomocí mandaly se dá vyjádřit i to, co je jinak pomocí slov těžko sdělitelné. A tvoříme i přáníčka a jmenovky – nejen na Vánoce ale i pro všechny jiné příležitosti. Fantazii se meze nekladou! Před Vánoci si můžete také vyrobit svůj adventní věnec, který bude zdobit Váš stůl či ho zavěsit na dveře.

ROZVRH - TVOŘENÍ S ARNOU

 • Čtvrtek: 24. 10. 2019 - Mandala z krajky (17:00 - 20:00)
 • Neděle: 03. 11. 2019 - Šperk z korálků (10:00 - 13:00)
 • Neděle: 03. 11. 2019 - Mandala z krajky (14:00 - 17:00)
 • Neděle: 10. 11. 2019 - Drhání - Macramé / Sisálová taška (10:00 - 16:00)
 • Neděle: 10. 11. 2019 - Originální doplňky z kůže (14:00 - 17:00)
 • Neděle: 17. 11. 2019 - Adventní věnec (14:00 - 17:00)
 • Neděle: 24. 11. 2019 - Vánoční přáníčka a jmenovky (10:00 - 13:00)
 • Neděle: 24. 11. 2019 - Originální doplňky z kůže (14:00 - 17:00)

ROZVRH - TVOŘENÍ S ARNOU

 • Čtvrtek: 24. 10. 2019 - Mandala z krajky (17:00 - 20:00)
 • Neděle: 03. 11. 2019 - Šperk z korálků (10:00 - 13:00)
 • Neděle: 03. 11. 2019 - Mandala z krajky (14:00 - 17:00)
 • Neděle: 10. 11. 2019 - Drhání - Macramé / Sisálová taška (10:00 - 16:00)
 • Neděle: 10. 11. 2019 - Originální doplňky z kůže (14:00 - 17:00)
 • Neděle: 17. 11. 2019 - Adventní věnec (14:00 - 17:00)
 • Neděle: 24. 11. 2019 - Vánoční přáníčka a jmenovky (10:00 - 13:00)
 • Neděle: 24. 11. 2019 - Originální doplňky z kůže (14:00 - 17:00)

Jak to funguje?

 • Kde: Květnice II, Devětsilová 406
 • Lektorka: Arna Vazačová
 • Cena kurzu: Doplňky z kůže - 690 Kč
 • Cena kurzu: Šperk z korálků - 590 Kč
 • Cena kurzu: Sisálová taška - 890 Kč
 • Cena kurzu: Mandala z krajky - 590 kč
 • Cena kurzu: Přáníčka a jmenovky - 590 Kč
 • Cena kurzu: Adventní věnec - 800 Kč

Proč tvořit s námi?

 • Veškeré pomůcky jsou v ceně
 • Inspirativní prostředí tvořivého ateliéru
 • Kurzy na sebe navazují, tedy můžete tvořit celý den
 • Originální dílo či dárek pro vaše blízké

Pojďte se s námi pustit do tvoření!

Praktické informace

Naučte se malovat - Tvoření s Arnou

Ateliér Květnice u Prahy

Arnin ateliér se nachází v krásné vesničce blízko Prahy. Nejlepší je dojet sem autem, ale dostanete se sem i vlakem z Masarykova nádraží odkud pojedete do Klánovic. Z Klánovic pak můžete jet autobusem číslo 391 na zastávku Květnice rozcestí a poté se vydáte pěšky kolem rybníka. Nebo můžete dojet autobusem číslo 303 na zastávku Sibřina. Od zastávek je to jen kousek pěšky.

Naučte se malovat - Výrobky z kůže

Originální doplňky z kůže

V kurzu si vyrobíme originální doplňky z kůže jako např. květy, ze kterých vytvoříme brož, pásek, náhrdelník, náramek, náušnice, čelenku, nebo třeba dózu či obrázek. Kůže je přírodní materiál, se kterým se díky jeho poddajnosti krásně pracuje a vznikají velice krásné a působivé výrobky.
Můžeme pracovat se samotnou kůží, využít velmi působivý efekt mačkání nebo reliéfního zdobení, nebo ji dále ozdobit například krajkou či přírodninami.

Historie zpracování kůže - koželužství

Již tisíce let př. n.l. člověk používal kůži nejen jako ochranu před nepříznivými vlivy počasí, ale také před zraněním. První zmíňky o zpracování kůže tedy najdeme již v dávné historii a jedná se tedy o jeden z nejstarších oborů rukodělné výroby. V průběhu historie se zpracování přírodní kůže stalo uznávaným a ceněným oborem. V dnešní době se opět navracíme k přírodním zdrojům z důvodu těžce recyklovatelného odpadu, kterým jsou syntetické materiály.

Nejvíce užívané kůže jsou tzv. hovězina a vepřovice, se kterými budeme v kurzu pracovat i my.

Naučte se malovat - Šperky z korálků

Šperk z korálků

Pojďte si společně s námi vytvořit originální barevný šperk z korálků. Ve workshopu se zaměříme na výrobu doplňků jako jsou náušnice, náhrdelníky a náramky. Budeme pracovat s rokailem a ohňovkami. Šperky budeme tvořit technikou navlékání korálků na lanko nebo šitím. V kurzech vznikají nádherné kousky, které budete s radostí nosit nebo jimi můžete obdarovat svou rodinu či blízké.

Historie korálků

Název korálků je odvozen od přírodního korálu, který se v minulosti při výrobě korálků hojně využíval. V dávných dobách lidé vyráběli ozdoby ze zubů různých zvířat, poté se v době neolitu začaly vyskytovat skleněné a keramické korálky. Od starověku se jako nejvzácnější materiál objevují drahokamy a velice oblíbené mořské perly, které postupem času nahrazují také napodobeniny vyrobené ze skla s vrstvou stříbrného laku. Výroba skleněných barevných korálků se rozvinula v 16. století v Benátkách a rychle se rozšířila po Evropě, kde se z korálků stal velice výnosný obchodní artikl. V 18. století se korálky, rokail a skleněná bižuterie vyrábějí již i v Čechách. Od počátku 20. století se začaly perly pěstovat také uměle, tento způsob pěstování se nejvíce rozvinul v Japonsku. Perly „kulitvé“ neboli „mikitinovy perly“ vznikají v mořských farmách, kdy se do ulity perlorodky vloží malá např. perleťová kulička, která se po obalená vrstvami pravé perly jen velice těžko odliší od přírodní perly. Tyto perly se vyznačují velice pravidelnými tvary. Ve 20. století se na výrobu korálků hojně začaly používat také plastické hmoty.

Naučte se malovat - Sisálová taška

Drhání – Macramé / Sisálová taška

V kurzu si vyzkoušíme udrhat krásnou sisálovou tašku. Určitě to zvládnete a budete mít radost ze svého vlastnoručně vyrobeného výrobku, který můžete využít při Vašich nákupech nebo jako dárek pro Vaše blízké. Seznámíme se s nejpoužívanějším uzlem – plochým, který je znám také pod názvem spojovací nebo oboustranný.

Základním materiálem pro tuto techniku je provázek všeho druhu – bavlněný, lněný, konopný, jutový, vlna, různé druhy šňůr a šňůrek a také sisálové vlákno, které se získává z listů agave sisalové.

Historie drhání

Dle archeologických nálezů byla technika drhání využívána v mnoha kulturách starověku – nejen v klasickém Řecku, ale také ve Starém Egyptě a Číně, a dále v předkolumbovské Americe a v říši Inků. Později se z arabských zemí tato technika rozšířila také do Evropy. V arabštině slovo „Macramah“ znamená krajkový závoj, název „macramé“ vznikl pravděpodobně španělsko-francouzským zkomolením tohoto původního názvu. Později drhanou krajku nahradila krajka šitá a paličkovaná.

Naučte se malovat - Mandala z krajky

Mandala z krajky

V kurzu Tvoření s Arnou si představíme techniku výroby mandaly pomocí krajky. 
Vybereme si barvy krajek, které nám budou příjemné nebo budou ladit s Vaším interiérem. Barvy můžeme mezi sebou kombinovat nebo vybrat jen jednu a vytvořit mandalu v jednom tónu. Z kurzu si odnesete krásný doplněk sami pro sebe nebo můžete darovat mandalu jako dárek svým blízkým. 

Mandaly lze tvořit také dalšími výtvarnými technikami, např. malováním, vysypáváním barevným pískem, můžeme také použít další přírodní materiály nebo třeba korálky.

Historie mandaly

Slovo mandala má svůj původ v sanskrtu a jeho význam je kruh nebo magický kruh, je symbolem rovnováhy a jednoty. Mandalu můžeme najít již v dobách starého Egypta, v Babylonii a na Jávě. Z původně náboženských obrazů se slovo mandala rozšířilo díky C. G. Jungovi, který tak označoval kruhové kresby a ornamenty. Kromě tradiční kruhové mandaly známe také mandalu vytvořenou setkáním čtverce a kruhu, kterou nazýváme „jantra“.

Naučte se malovat - Přáníčka a jmenovky

Vánoční přáníčka a jmenovky

Vánoce se kvapem blíží a my jsme rádi připraveni.
Vyrobte si s námi vánoční přáníčka a potěšte své známé a příbuzné. Ručně vyrobené přání trvá sice déle než poslat zprávu sms, ale za to rozhodně více potěší. Do obálky s přáníčkem pak můžete vložit třeba i nějaký dárkový poukaz, který tak jistě lépe vynikne.

Tvořit budeme také originální jmenovky, které pak využijete při balení dárků. Tvoření je radost a k Vánocům rozhodně patří stejně jako třeba svařák.

S pomocí techniky scrapbooking vytvoříme jak přání, tak i jmenovky či obálky. Slovo scrapbooking je složeninou ze slov scrap = ústřižek a book = kniha. Tato technika vznikla v Anglii v 15.stolení.

K této technice budeme využívat různé nástroje. Pomocí děrovacích kleští, raznic různých vzorů a velikostí, vyřezávacími či embosovacími strojky tak budeme tvořit originální věci.

V našem tříhodinovém kurzu budeme také pracovat s krajkou, různými výseky, výsečníky, provázky a kovovými komponenty. Veškerý materiál je v ceně.

Pojďte se s námi ponořit do tvoření a vychutnejte si předvánoční čas.

Naučte se malovat - Adventní věnec

Adventní věnec

Adventní věnec, jak již všichni víme, je tradičním symbolem adventu. Zkoušeli jste si ho ale vyrobit sami?
V našem kurzu s pomocí paní Arny to jistě zvládnete. Jak bude Váš věnec vypadat, záleží jen na Vaší fantazii. Tvořit se dá z různých materiálů a ozdobit ho můžete třeba tak, aby Vám ladil s Vaší výzdobou či stylem bydlení. 

Přijďte si vytvořit svůj adventní věnec a nalaďte se na předvánoční čas adventu. Budete mít radost nejen z vlastního výrobku, ale uděláte radost i svým blízkým.

Historie adventního věnce

Advent (adventus = příchod), je to začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve byla zároveň dobou postní. V západní tradici je dobou zklidnění. Tradice zapalování svíček vychází ze židovské tradice zapalováním osmi svící o svátcích Chanuka. Dříve byly věnce zavěšovány na stuhách, v poslední době jsou kladeny na stůl. Zapalování stále většího počtu svící vyjadřuje stupňující očekávání a radost.

Adventní neděle označujeme jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá.
První adventní neděle (železná), zapalujeme tzv. svíci proroků. Je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Druhá adventní neděle (bronzová), zapalujeme tzv. svíci betlémskou, representuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Třetí adventní neděle (stříbrná), zapalujeme tzv. svíci pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období dostává slavnostní ráz. Čtvrtá adventní neděle (zlatá), zapalujeme tzv. svíci andělskou, představuje mír a pokoj, může také připadnout na Štědrý den.

Kromě adventních věnců se vily i prosté věnce bez svící z různých rostlin a měly symbolický význam. Měly zajistit svému majiteli štěstí, lásku, zdraví a bohatství. Adventní věnec v dnešní době se svojí podobou vzdálil od podoby původní, ale má stále vyjadřovat zastavení, radost a očekávání.

Zpět