Akvarelové pastelky, voskovky a fixy

Akvarelové pastelky, voskovky a fixy

Určitě jste již slyšeli o vodou rozmyvatelných pastelkách. A pokud ne, tak čtěte dál 🙂 O něco méně známou záležitostí jsou akvarelové voskovky a nejnovější vymožeností v tomto triu jsou pak akvarelové fixy. K čemu jsou dobré a jak se od sebe liší?

Hlavní předností všech těchto vodou rozmyvatelných kreslících potřeb je jejich malá velikost a skvělá skladnost – stačí obyčejné pouzdro na tužky nebo penál. Protože jsou lehce přenosné a snadno se vejdou do každého batůžku, stává se z nich ideální pomocník při kreslení a malování na cestách. V kombinaci s vodním štětcem a skicákem rázem vytvoří přenosný ateliér a nic už Vám nebude bránit se dát kdykoliv a kdekoliv do kreslení. Jsou ale také skvělé na vybarvování antistresových omalovánek 🙂

Naučte se malovat - Pastelky

Akvarelové pastelky

S akvarelovými pastelkami můžete kreslit a vybarvovat jako s klasickými pastelkami, po té se však dají rozmýt obyčejnou vodou a obrázek vypadá jako namalovaný akvarelovými barvami. Jsou k dispozici v 72 krásných odstínech.

Naučte se malovat - Akvarelové pastelky
Naučte se malovat - Pastelky

Akvarelové voskovky

Na podobné bázi fungují také akvarelové voskovky, které při použití za sucha vytváří o něco hrubší stopu, podobně jako běžné voskovky. Na rozdíl od těch běžných, které vodu odpuzují, se ale pigment těchto voskovek pod vlivem vody rozpije. 

 

Naučte se malovat - Akvarelové voskovky
Naučte se malovat - Akvarelové voskovky

Jak s pastelkami, tak i s voskovkami lze tvořit krásné barevné přechody, dají se přes sebe nanášet ve vrstvách a vytvářet tak nové odstíny. Na výslednou sytost barevné plochy má vliv tlak při vybarvování. Pro sytější efekt je potřeba nanést silnější vrstvu a poté rozmýt.

Akvarelové fixy

Akvarelové fixy nabízí na rozdíl od pastelek velice syté barvy, kterých dosáhnete již jedním tahem, a díky štětcovému hrotu se s nimi dají nejen vybarvovat větší plochy, ale zároveň i tvořit jemné detaily. Nově se prodávají i fixy se dvěma hroty, na jedné straně je štětcový hrot a na druhé extra tenký hrot na velice jemné detaily. Tlakem na fix lze ovlivnit šířku barevné stopy, nikoliv však sytost. Dají se rozmýt i po zaschnutí. Vyzkoušejte také, jak se chovají na mokrém podkladu.

Naučte se malovat - Akvarelové fixy
Naučte se malovat - Akvarelové fixy 3
Naučte se malovat - Akvarelové fixy 6

Pro lepší výsledek při rozmývání barev doporučujeme zvolit papír s vyšší gramáží, nejlépe akvarelový papír, obyčejný kancelářský papír by se po použití vody mohl zkrabatit, fixy by se propíjely a na čtvrtce zase drolily. Pokud zvolíte papír s nižší gramáží, doporučujeme napnout ho pomocí lepicí pásky na desku, tak ho udržíte napnutý po celou dobu malování.

Samozřejmě všechny tři druhy se dají kombinovat i s tradičními akvarelovými barvami nebo obyčejnými vodovkami.

Které barvičky Vás zaujaly nejvíce? Nás rozhodně všechny tři druhy! Barvy přímo vybízí k experimentování. Nebojte se si s barvičkami pohrát, vyzkoušejte, jak se chovají na suchém podkladu, po té je zkuste rozmýt a nakonec vyzkoušejte na mokrý podklad. Určitě Vás uchvátí tak, jako nás.

Pojďme kreslit společně

Vyzkoušejte si kreslení akvarelovými barvičkami s námi na jednom z našich výtvarných seminářů.

Naučte se malovat - Skicování

Chcete se odreagovat po náročném dni v práci? Pojďte s námi strávit příjemný večer při skicování u šálku dobré kávy.

Zpět