Jak kreslit pastelkami?

Jak kreslit pastelkami?

Zkušenosti s kreslením pastelkami má nejspíš úplně každý z nás, všichni jsme je měli doma a od nejútlejšího věku s nimi tvořili umělecká díla pro radost, pro rodiče, pro babičku s dědečkem. V průběhu dospívání mnozí na pastelky tak nějak zapomněli, a v dospělosti je bereme spíš jako pomůcku pro dětské hrátky, se kterou se až na pár čmáranců na stole, podlaze či na zdi snad nenadělá tolik neplechy a nepořádku jako s fixy nebo tekutými barvami.

Pokud jste i Vy doteď považovali pastelky za trochu nedostačující výtvarný prostředek vhodný spíše pro Vaše ratolesti, vězte, že se s nimi dají vytvořit opravdu krásné kresby. Zde pro Vás máme pár tipů, jak kreslit pastelkami tak, abyste s nimi vytvořili umělecká díla srovnatelná s jinými na první pohled „sofistikovanějšími“ výtvarnými prostředky.

Naučte se malovat - pastelky

Jak tedy správně používat pastelky?

Kouzlo je ve vrstvení

Velkou roli při nanášení barevných tahů pastelkami na papír hraje tlak a podobně jako suché pastely nebo jiné druhy barev je můžeme nanášet ve vrstvách na sebe. Kouzlo však spočívá v tom vrstvit postupně a na pastelku při tom příliš netlačit, jinak papír již nebude chtít přijímat další vrstvy s takovou lehkostí. Vyzkoušejte tedy vybarvovat plochu s různě silným tlakem.

Krok 1 - nanesení základního tónu

Začněte s nanášením barvy zlehka, na pastelku netlačte, jen jemně vybarvujte místo vedle místa, kousek po kousku. Vznikne světlý nepříliš výrazný tón, místy mohou prosvítat malá bílá místečka, ale papír bude v tuto chvíli stále připraven na nanesení dalších vrstev. Pokud chcete, můžete pokračovat další vrstvou tou samou pastelkou, tím dosáhnete lepšího pokrytí bílého papíru

Krok 2 - zvýraznění barvy a stínování

Postupně můžete zabarvit opět celou plochu nebo přidávat dalšími pastelkami vrstvy jen místy, např. pokud chcete zdůraznit barvu nebo stín pouze na části vybarvované plochy. Pro vystínování je však vhodnější použít pastelku v tmavším odstínu opět pouze v tenké vrstvě. Takto můžete jednoduše vrstvit barvy různých odstínů a získat tak nepřebernou škálu dalších barevných tónů. 

Vyzkoušejte také na jiný kousek papíru zvýšit tlak – střední tlak při vybarvování zvýrazní barvu a i tak bude stále možné na plochu přidávat vrstvu, i když již ne v takové míře jako při lehčím tlaku. Intenzivního zabarvení dosáhneme silným tlakem na pastelku, v tomto případě však musíme počítat s tím, že již nebudeme moci přidat další vrstvy.

Krok 3 - propojení barev

Až budete mít celý obrázek vybarvený, přichází na řadu propojení barev, které celý obrázek „uzavře“. Tento krok můžeme provést jednou z pastelek použitých v předchozích vrstvách nebo také bílou pastelkou. Je třeba počítat s tím, že bílá, ačkoliv nepřekryje tmavší barvy, může zanechat na obrázku „mléčný“ film. Závisí to na tom, kolik vrstev a jakým tlakem jste vytvořili. Poslední vrstvu naneseme středním až silným tlakem jemně krouživým nebo rovným tahem.

Jaké pastelky si pořídit?

Stejně jako u jiných výtvarných potřeb, i u pastelek platí, že čím vyšší kvalita, tím lépe se Vám s nimi bude tvořit. Pastelky umělecké kvality jsou sice o něco dražší, ale mají oproti obyčejným školním pastelkám z papírnictví více pigmentu a méně pojiva, a tak tvoří krásně sametovou plochu, školní pastelky zanechávají více voskovou stopu. Mezi oblíbené značky patří např. Faber-Castell nebo Derwent.  Dají se zakoupit ve výtvarných potřebách, ale i v lepším papírnictví. Na trhu existuje velké množství výrobců, časem zjistíte, která značka Vám osobně bude vyhovovat nejlépe. Není nutné si ihned pořizovat velkou sadu, stačí pár základních odstínů, ze kterých můžete vrstvením získat spoustu dalších barviček.

Naučte se malovat - pastelky
Naučte se malovat - pastelky

Pár tipů navíc pro snadnější kreslení

Abychom nemuseli zabarvovat příliš velké plochy, můžeme ušetřit čas kreslením na barevný nebo tónovaný papíru. Můžeme použít běžně prodávané barevné papíry, nebo si bílý papír doma natřít vrstvou vodových barev. Získáme tak automaticky střední tón a pak již stačí dokreslit pastelkami pouze světlé a tmavé plochy. Tuto techniku můžeme použít jak na celý papír, tak i na konkrétní část obrázku, např. podbarvit oranžovou barvou pomeranč, červenou barvou růži apod., a poté jen dobarvit pastelkami. Kromě vodových barev lze na podbarvení použít také třeba fixy.

Potřebujete dodat do kresby světlé detaily? Vezměte si na pomoc řezák nebo ostrý nůž a barvu z papíru jemně vyškrabejte. Skvěle se tato technika hodí např. při kreslení vlasů nebo zvířecí strsti. Jen dejte pozor, aby se papír neprotrhl. Motiv lze na papír vyškrabat i před nanesením barvy a tam, kde je povrch narušen, pigment se do prohlubně neuchytí a na papíře zůstane po nanesení barvy světlá stopa.

Inspirace pro Vás

Jako inspiraci pro Vás přidáváme několik obrázků od profesionálních umělců, kteří se zabývají kreslením pastelkami. Není to nádhera?

Pojďme kreslit společně

Máte chuť si nové poznatky hned vyzkoušet v praxi? Vezměte si s sebou pastelky na jeden z našich výtvarných seminářů.

Naučte se malovat - Skicování

Chcete se odreagovat po náročném dni v práci? Pojďte s námi strávit příjemný večer při skicování u šálku dobré kávy.

Zpět