Právě si prohlížíte Jak vybrat akrylové barvy?

Jak vybrat akrylové barvy?

Už jste zvládli základy kresby a rádi byste se pustili do náročnější práce s barvami? Směle do toho, řekneme vám, jak na to!

Začátečníkům doporučujeme začít s akrylovými barvami.

Jejich výhoda je, že jsou ředitelné vodou, pracuje se s nimi hodně podobně jako s klasickými temperami, které všichni známe ze školy, ale oproti temperám mají nespornou výhodu, že se dají vrstvit. Co to znamená? Namalujete jednu vrstvu, necháte ji zaschnout a poté ji můžete přemalovat klidně jinou barvou a ta původní nebude vidět, ani se nerozpije. Je to šikovné především v momentě, kdy se rozhodnete ladit třeba pozadí obrazu do jiných barev, než jste původně zamýšleli.

Další z nesporných výhod akrylů je, že nijak nezapáchají a velmi rychle schnou, takže s nimi můžete pracovat třeba doma v obýváku.

Jediné, na co je potřeba si dát opravdu pozor, je že se nedají vyprat. Jakmile vám jednou zaschne nějaký flíček na tkanině, už ho nedostanete dolů.

Jak barvy vybrat?

Stojíte v obchodě, oči vám přecházejí nad přeberným množstvím barviček a možná se cítíte tak trochu ztraceni, jak si vlastně vybrat? A sadu nebo jednotlivé barvy?

Malíř Aldin Popaja vždy doporučuje sáhnout do jednotlivých barvách. Sady totiž vždy obsahují odstíny, které sice mohou být na první pohled lákavé, ale později při práci zjistíte, že je vlastně pro většinu obrazů nepoužijete. A hlavně, nač si pořizovat 15 barev, když vám jich stačí 7 správně vybraných a získáte celou barevnou škálu?

My máme nejlepší zkušenosti s akryly Amsterdam, které mají jedny z nejlepších pigmentů, a poměr cena / výkon je u nich velmi slušná.  Naši lektoři – malíři – si pro malbu svých vlastních obrazů kupují velké piksly, vám budou stačit tubičky po 120 ml. Vydrží Vám několik let a namalujete s nimi spoustu obrazů.

Doporučujeme pořídit si tyto konkrétní barvy:

  • 105 – Titanium White (titanová bílá)
  • 275 – Primary Yellow (základní žlutá)
  • 269 – Azo Yellow Medium (střední žlutá)
  • 315 – Pyrrole Red (červená)
  • 318 – Carmine (karmínová)
  • 504 – Ultramarine (modrá)
  • 566 – Prussian Blue Phthalo (pruská modrá)
Jak vybrat akrylové barvy - Naučte se malovat

Co znamenají čísla a další znaky na tubách akrylových barev?

Číslo označuje kód barvy. Mrkněte se v obchodě, dodavatelé tyto kódy dodržují napříč všemi akrylovými barvami a 105 je tak vždy titanová bílá. Pozor jen na to, že toto označení bývá jiné u olejových nebo akvarelových barev.

Čtvrtečky – někdy jsou zcela vyplněné, jindy jen z půlky nebo dokonce vůbec. Čtverečky na tubě akrylu udávají, jak moc je barva krycí. Plný čtverec znamená hodně krycí barvu, prázdný málo krycí.

Křížky nám pak říkají, jak moc je barva stálá na světle, tedy jak dlouho obraz zachová stejnou barvu. Tři křížky značí, že si barev dosyta užijí i vaši vnuci 🙂

Naučte se malovat - Jak vybrat barvy 2

Co dalšího potřebuji k malování?

Barvy máte nakoupené a přemýšlíte, co dalšího bude ještě potřeba, abyste se mohli pustit do svého prvního obrazu?

Tady je náš seznam:

  • štětce
  • paleta
  • sklenice na vodu
  • hadřík
  • papír nebo plátno

Už jste určitě slyšeli, že štětce se dělí na kulaté a ploché. Kulaté jsou vhodné na detailnější práci, jejich tvar umožňuje nabrat mezi štětiny barvu, která se poté postupně uvolňuje. Ploché štětce pak použijete především pro práci s velkými plochami, například na pozadí při malbě zátiší.

Paletu pro práci s akrylovými barvami si vždy pořiďte bílou a velkou. Jiný odstín palety by vás později mátl při míchání barev, a protože míchat barvy budete přímo na paletě, vyplatí se mít velký prostor.

Na vodu doporučujeme obyčejnou zavařovací sklenici – je stabilní, takže se vám na stole nepřevrátí.

Hadřík využijete především během míchání barev na otírání štětce potom, co jste jej vymáchali ve vodě. Budete-li mít štětec moc mokrý, výsledná barva bude příliš lazurní („průhledná“) a namíchání správného odstínu bude náročnější.

Akrylovými barvami můžete malovat jak na papír, tak na plátno. Doporučujeme vybrat papír s vyšší gramáží (200 – 300 g/m2), barvy ho nepropijí a snese několik vrstev. Plátno pak vybírejte vždy šepsované, tj. takové, které již má na sobě základní bílou vrstvu, která jej chrání před prosáknutím.

Máte vše? Tak se pojďme pustit do malování!

Naučte se malovat - Jak vybrat barvy

Chcete se naučit míchat barvy pod odborným vedením? Navštivte náš kurz Jak míchat barvy

Napsat komentář