Jak vybrat tužku?

Jak vybrat tužku?

Nabídka potřeb pro kreslení je tak široká, že se při výběru toho, čím kreslit, můžeme lehce ztratit. Pojďme se tedy podívat podrobněji na některé z nich, aby se Vám výběr trochu usnadnil.

Na kreslení či skicování je nejlepší obyčejná tužka, je totiž jedním z nejvšestrannějších kreslířských nástrojů. Podívejme se nyní na druhy grafitových tužek.

Naučte se malovat - čím kreslit? Tužka.

Druhy tužek

Jak jste již možná zaslechli, tužky můžeme rozdělit podle tvrdosti – na měkké a tvrdé. Neutrální tvrdost je HB, tvrdší tuhy se značí písmenem H a číslem, označující jejich tvrdost, přičemž čím vyšší číslo, tím je tuha tvrdší a tužka zanechává světlejší stopu. To samé platí o značení měkkosti písmenem B a čísla, které čím je vyšší, tím je tuha měkčí, tj. tím více grafitu se uvolní při jejím kontaktu s papírem a tím tmavší stopy dosáhneme.

Naučte se malovat - Čím kreslit - tužka
https://www.sevt.cz/jak-spravne-vybrat-tvrdost-tuzky/

Jak vybrat tužku na kreslení?

Obrázek lze samozřejmě nakreslit pouze pomocí jedné tužky, například na podkresbu je jedna tužka plně dostačující. Pro začátek bude stačit např. tužka tvrdosti 2B. Pro dosažení kompletní škály odstínů je však lepší použít tužky různé tvrdosti, vyzkoušejte postupně, jaký odstín vyčarujete pomocí tužek dalších tvrdostí. Doporučená škála tužek na kreslení zahrnuje tvrdost 2B, 4B, 8B. Tvrdší tužky jsou pak vhodné na tenké linky např. při rýsování.

Další výtvarné pomůcky z grafitu

Tuha, která se vyrábí z grafitu, se dá pořídit i bez dřevěného „obalu“ ve formě grafitové tyčinky nebo lze tuhu vložit do obalu známého jako versatilka. Obě tyto varianty jsou velice vhodné do terénu pro uvolněné kresby a rychlé skicy, zároveň není nutné je ořezávat, tedy pokud nepotřebujete ostrou špičku na vykreslení drobných detailů.

Na tónování podkladu je vhodný i grafitový prášek, který se jednoduše rozetře po papíru prsty nebo papírovou těrkou, případně ubrouskem.

Naučte se malovat - čím kreslit? Tužka.
Naučte se malovat - čím kreslit? Tužka.

Pokud se chystáte začít kreslit, nezapomeňte také na gumu, nejlepší je guma plastická, která se dá tvarovat podle toho, jak potřebujete. Kresby vytvořené tužkou mají v průběhu času tendenci se rozmazávat, pokud je chcete uchovat, doporučujeme finální kresbu zafixovat fixativem ve spreji.

Existují i další druhy tužek než jen grafitové, na ty se podíváme v jiném článku.

Tak, nyní již neotálejte, uchopte obyčejnou tužku a směle se pusťte do kreslení!

Naučte se malovat - Skicování

Chcete se odreagovat po náročném dni v práci? Pojďte s námi strávit příjemný večer při skicování u šálku dobré kávy.

Zpět