Kniha: Vidím to, ale neumím to namalovat

Kniha Vidím to, ale neumím to namalovat vznikla na základě podnětů studentů kurzů kresby a malby vedených malířem Aldinem Popajou. Od základů kresby uhlem nás přes perspektivní zákonitosti vede až k malbě krajiny a portrétu. Vysvětluje základní problémy, upozorňuje na chyby, kterých bychom se při kresbě mohli dopustit, i inspiruje prostřednictvím vybraných citátů známých malířů.

Pojďte se s námi naučit kreslit a malovat.

VIDÍM TO, ALE NEUMÍM TO NAMALOVAT

Než se pustíme do kresby, je potřeba si uvědomit,
že nejdůležitější je umět se správně dívat. Když se naučíme vidět barvy a tvary, zvládli jsme ten nejtěžší úkol a kreslení pak bude výrazně snažší.

Kniha Vidím to, ale neumím to namalovat je určena pro všechny, kteří se chtějí seznámit se základními kresebnými a malířskými metodami. Vznikla na základě přednášek pro veřejnost vedených akademickým malířem Aldinem Popajou.

Najdete v ní nejen postupy a tipy, které korespondují s jeho výukou, ale také zajímavá zamyšlení nad malířskými problémy.

Pro koho je kniha určena? Pro všechny, kteří se zajímají o kreslení a malování. Začátečníci díky ní získají základní nezbytné znalosti o měření a seznámí se s různými technikami. Pokročilí v ní najdou zajímavá zamyšlení nad malířskými problémy, doporučení odborné literatury a tipy na zpracování různých témat. 

CO VŠE V KNIZE NAJDETE?

OBSAH:

1. díl KRESBA

 • Praktické rady
 • Kresba zátiší přírodním uhlem
 • Kresba drapérie
 • Lineární perspektiva
 • Kresba interiéru s jednoúběžníkovou perspektivou
 • Kresba sádrové hlavy
 • Kresba portrétu podle živého modelu

2. díl MALBA

 • Míchání barev
 • Klasická stavba obrazu
 • Malba zátiší alla prima
 • Malba sádrové hlavy komplementárními barvami
 • Krajina
 • Krajinomalba podle předlohy
 • Portrét podle fotografie
Ke knize nabízíme také video-přednášky:
 • TEORIE BARVY (200 Kč)
 • KRAJINA (200 Kč)

Video-přednáška

Video-přednáška Aldina Popaji "Teorie barvy": 200 Kč; 30 min odborného výkladu

Video-přednáška

Video-přednáška Aldina Popaji "Krajina": 200 Kč; 30 min odborného výkladu

Ukázky z knihy Vidím to, ale neumím to namalovat

Kniha je k osobnímu vyzvednutí v ateliéru Naučte se malovat v Přibyslavské 7, Praha 3 – Žižkov, nebo vám ji můžeme poslat poštou nebo přes Zásilkovnu.
Cena poštovného je 150 Kč.

Aldin Popaja

Aldin Popaja se narodil v roce 1971 v Jajci, v tehdejší Jugoslávii. Považuje se za českého malíře bosenského původu. Jeho témata jsou bosenská, ale většinou výtvarného vzdělání a přemýšlení o umění získal v Čechách.

Studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Sarajevu (1990–1995). Studia dokončil v České republice na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1995–2000) v ateliéru malby profesora Pavla Nešlehy. Poté zde působil jako odborný asistent v ateliéru malby, zprvu u Pavla Nešlehy, následně u Stanislava Diviše. Jako pedagog učil na stážích ve Španělsku, Francii, Skotsku i ve Slovinsku. Kromě toho, že vyučoval na středních a vyšších uměleckých školách, se již dlouhodobě věnuje výuce amatérských malířů formou kurzů pro veřejnost.

Stejně intenzivně jako pedagogické činnosti se věnuje i své vlastní tvorbě. V současné době se zabývá především tématem symbolů z bosenských nekropolí, tzv. stéčků. Toto téma zpracovává od roku 2010. Jedná se o stylizovanou malbu, která obsahuje reálné prvky a především symboly nacházející se na kamenných středověkých náhrobcích charakteristických pro oblast Bosny a Hercegoviny.

Aldin Popaja od roku 1991 vystavoval na více než̌ sedmdesáti výstavách v Bosně a Hercegovině, České republice, Švédsku a Španělsku a je zastoupen v řadě veřejných i soukromých sbírek v Čechách i zahraničí.

Které kurzy u nás Aldin Popaja vede?

Naučte se malovat - Jak míchat barvy

Jak míchat barvy

Ze sedmi barev namícháme celou paletu. Barevná magie, kterou zvládne úplně každý! Naučte se namíchat jakoukoli barvu. Míchání barev je základ všeho.

Kurzy kresby a malby - Naučte se malovat

Kurz kresby a malby

V našem kurzu nabere vaše tvorba nový směr! Malujeme v malých skupinkách. S pokročilími studenty se věnujeme zpracováním různých témat.

Aldin Popaja Jak kreslit a malovat

Jak kreslit a malovat

Přednášky Aldina Popaji pokládají nepostradatelný teoretický základ pro pochopení postupů kresby a malby, upozorňují na časté chyby, kterých se začínající malíři dopouštějí.

Naučte se malovat - Malování v Krkonoších

Malování v Krkonoších

Čtyřdenní letní malování v plenéru, grilování a povídání o umění uprostřed kopců s nádherným výhledem. Domů si odvezete nejen krásnou krajinomalbu na plátně.

Naučte se malovat - Víkendové malování

Víkendové malování

Utečte s námi mezi barvy a najděte si malířskou techniku, která vás chytne za srdce. Víkendové malování v Krkonoších v plenéru, nebo v Praze v ateliéru vás nadchne.