Jak kreslit a malovat – cyklus přednášek Aldina Popaji

Jak kreslit a malovat správně podle skutečnosti? Proč je při malbě zásadní výběr správných barev? A může i začátečník, namalovat pěkný obraz? Přednášky Jak kreslit a malovat pokládají nepostradatelný teoretický základ pro pochopení postupů kresby a malby, upozorňují na časté chyby, kterých se začínající malíři dopouštějí.
Přednášky vycházejí ze semestrálních kurzů kresby a malby vedených malířem Aldinem Popajou a jsou uzpůsobeny tak, aby předaly potřebné informace i těm, kteří kurzy nenavštěvují, ale malují si pouze sami doma. Cílem přednášek je posunout vás ve vaší tvorbě a pomoci vám vidět malířské souvislosti. Na přednášky navazuje učebnice Vidím to, ale neumím to namalovat, kterou si můžete osobně vyzvednout v našem ateliéru, nebo vám ji rádi pošleme poštou.

PŘIHLÁSIT SE na Jak kreslit a malovat:

Přednášky na sebe nepřímo navazují, je tedy možné navštívit i jednotlivá témata dle vašeho zájmu.

Jak to funguje?

Proč s námi?

ROZVRH
Jak kreslit a malovat - cyklus přednášek

Harmonogram přednášek:

Na jaké přednášky se můžete hlásit?

perspektiva

Perspektiva

Perspektiva je všudypřítomná a jako spousta věcí v kresbě a malbě je to něco, co náš mozek odmítá pochopit a logicky přijmout. V přednášce si vysvětlíme základní terminologii, která nám umožní správně kreslit prostorové objekty, a naučíme se práci se špejlí. Vyzkoušíme si praktické civčení kresby perspektivy podle předlohy.

Teorie barvy

Teorie barvy

Barva je pro malíře základní vyjadřovací prostředek. Ať už malujeme podle přírody, nebo barvu používáme jako symbol, musíme se naučit, jak s ní zacházet, a jak pokaždé namíchat potřebný odstín. V přednášce si povíme, jak člověk ve skutečnosti barvu vnímá, vysvětlíme si rozdíl mezi aditivním a subtraktivním mícháním barev a naučíme se jejich charakteristiky.

Klasická stavba obrazu

Klasická stavba obrazu

Klasická stavba obrazu není jen záležitostí renesančních malířů. Zdánlivě složitý postup naopak malbu obrazu usnadňuje, tím, že si každý úkol rozdělíme na postupné kroky. V přednášce si vysvětlíme důležitost lineární kresby, rozdíl mezi imprimiturou a podmalbou a jak pracovat s lokálními barvami.

krajina

Krajina

V malbě se můžeme potkat s různými provedeními krajiny od realistických, hyperrealistických, přes výrazné stylizace až po téměř abstraktní pojetí krajiny. V přednášce probereme klasický přístup, tedy to, co v krajině vytváří prostor: lineární a atmosférickou perspektivu. Podrobně si vysvětlíme důležitost výběru motivu a malířské vnímání krajiny.

Myšlenky moderních malířů

Myšlenky moderních malířů

Předlohou pro tuto přednášku se stala kniha Miroslava Lamače Myšlenky moderních malířů: Od Cézanna po Dalího. Podíváme se na díla vybraných umělců a povíme si, které z jejich myšlenek můžeme využít při naší vlastní tvorbě. Také se podíváme na ukázky studentů malby z ŠVUP, jak postupovali při tvorbě na zadaná témata.

Pojďte se s námi naučit, jak kreslit a malovat!

Něco navíc?

Naučte se malovat - Semestrální výtvarné kurzy

Semestrální kurzy

Rádi byste se kresbě či malbě věnovali dlouhodobě? Zapište se do našich semestrálních kurzů vedených akademickými malíři. Lekce jsou vyučovány v malých skupinkách tak, aby se lektoři mohli věnovat každému studentovi individuálně.

Video-přednáška

Video-přednáška Aldina Popaji "Teorie barvy": 200 Kč; 30 min odborného výkladu

Video-přednáška

Video-přednáška Aldina Popaji "Krajina": 200 Kč; 30 min odborného výkladu
Nauctesemalovat_Kresba uhlem

Kresba uhlem

Jak zvládnout základy kresby? Jak správně změřit proporce objektu, nakreslit světlo a stíny a vystihnout objem a materiál? To vše a mnohem více se dozvíte na tomto kurzu. Kurz je vhodný pro začátečníky i pro nesmělé studenty, kteří se bojí začít kreslit.

Naučte se malovat - Jak míchat barvy

Jak míchat barvy

Naprosto nejlepší a jedinečný kurz, kterým by měl projít každý, kdo se chce naučit malovat. Kurz Jak míchat barvy si užijí nejen ti, kteří se perou se správnou barevností svých obrazů, ale i ti, kteří se s barevnou škálou potkávají dennodenně v rámci své grafické nebo designerské práce.

Nauctesemalovat_Jak_nakreslit_portret_1

Jak nakreslit portrét

Kurz Jak nakreslit portrét je tu pro všechny, kteří by se rádi naučili, jak při kresbě postupovat, aby si byl člověk opravdu podobný. Jak daleko jsou od sebe oči, kam umístit uši, jak nakreslit vlasy? S námi už nebudete tápat! Kreslíme podle živých modelek.

Naučte se malovat - Jak namalovat krajinu

Jak namalovat krajinu

Kurz Jak namalovat krajinu, vám objasní všechny otázky, které jste kdy měli k malbě polí, luk či výhledů do krajiny. Malujeme podle předlohy či vlastní donesené fotografie. Kurz je určen jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé studenty.

Naučte se malovat - Víkendové malování

Víkendové malování

Nejoblíbenější víkendový plnér v Krkonoších! Pojďte s námi utéct mezi barvy a zjistit, která technika vás chytne za srdce. Ať už se s námi vydáte do krkonošských kopců, zůstanete v ateliéru v Praze, či nás vezmete na své oblíbené místo, víme, že si Víkendové malování skvěle užijete.