Jak kreslit a malovat – přednášky Aldina Popaji

Jak kreslit a malovat správně podle skutečnosti? Proč je při malbě zásadní výběr správných barev? A může i začátečník, namalovat pěkný obraz? Přednášky Jak kreslit a malovat pokládají nepostradatelný teoretický základ pro pochopení postupů kresby a malby, upozorňují na časté chyby, kterých se začínající malíři dopouštějí.

Vycházejí ze semestrálních kurzů kresby a malby vedených malířem Aldinem Popajou a jsou uzpůsobeny tak, aby předaly potřebné informace i těm, kteří kurzy nenavštěvují, ale malují si pouze sami doma. Cílem přednášek je posunout vás ve vaší tvorbě a pomoci vám vidět malířské souvislosti.

Přednášky na sebe nepřímo navazují, je tedy možné navštívit i jednotlivá témata dle vašeho zájmu. Na přednášky navazuje učebnice Vidím to, ale neumím to namalovat, kterou si můžete osobně vyzvednout v našem ateliéru, nebo vám ji rádi pošleme poštou.

Jak to funguje?

Proč s námi?

ROZVRH přednášek – Jak kreslit a malovat

Pondělí 18. 9. 2023 (16:45-18:45)

Myšlenky moderních malířů – Miroslav Lamač, ukázky obrazů moderních malířů a jejich názory na moderní umění
Ukázky studentů malby z ŠVUP na zadaná témata

Pojďte se s námi naučit, jak kreslit a malovat!

Přijímáme přihlášky na přednášky po celý rok

Přijímáme i platby poukázkami Sodexo Flexi Pass, Bonus Pass, Fokus Pass a Dárkový Pass a platby kartou Sodexo Flexi Pass CARD.

Praktické informace

Čemu se budeme v přednáškách věnovat?

Přednášky Jak kreslit a malovat jsou určeny všem, kteří by se rádi posunuli ve své tvorbě.

1. Perspektiva
Perspektiva je všudypřítomná a jako spousta věcí v kresbě a malbě je to něco, co náš mozek odmítá pochopit a logicky přijmout. V přednášce si vysvětlíme základní terminologii, která nám umožní správně kreslit prostorové objekty, a naučíme se práci se špejlí. Vyzkoušíme si praktické civčení kresby perspektivy podle předlohy.

2. Teorie barvy
Barva je pro malíře základní vyjadřovací prostředek. Ať už malujeme podle přírody, nebo barvu používáme jako symbol, musíme se naučit, jak s ní zacházet, a jak pokaždé namíchat potřebný odstín. V přednášce si povíme, jak člověk ve skutečnosti barvu vnímá, vysvětlíme si rozdíl mezi aditivním a subtraktivním mícháním barev a naučíme se jejich charakteristiky.

3. Portrét
V různých učebnicích najdeme mnoho rad, jak vypadají proporce obličeje, problém ale je, že žádný obličej není úplně stejný. V přednášce si projdeme rozdíly mezi kresbou portrétu podle živého modelu a podle fotografie. Povíme si základní princip stínování portrétu a vysvětlíme si, proč je pleťová barva jeden z největších podvodů průmyslu výroby barev.

 
 

Čemu se budeme v přednáškách věnovat?

4. Klasická stavba obrazu
Klasická stavba obrazu není jen záležitostí renesančních malířů. Zdánlivě složitý postup naopak malbu obrazu usnadňuje, tím, že si každý úkol rozdělíme na postupné kroky. V přednášce si vysvětlíme důležitost lineární kresby, rozdíl mezi imprimiturou a podmalbou a jak pracovat s lokálními barvami.

5. Krajina
V malbě se můžeme potkat s různými provedeními krajiny od realistických, hyperrealistických, přes výrazné stylizace až po téměř abstraktní pojetí krajiny. V přednášce probereme klasický přístup, tedy to, co v krajině vytváří prostor: lineární a atmosférickou perspektivu. Podrobně si vysvětlíme důležitost výběru motivu a malířské vnímání krajiny.

6. Myšlenky moderních malířů
Předlohou pro tuto přednášku se stala kniha Miroslava Lamače Myšlenky moderních malířů: Od Cézanna po Dalího. Podíváme se na díla vybraných umělců a povíme si, které z jejich myšlenek můžeme využít při naší vlastní tvorbě.

Něco navíc?

Učebnice Vidím to, ale neumím to namalovat

Kniha Vidím to, ale neumím to namalovat vznikla na základě podnětů studentů kurzů kresby a malby vedených malířem Aldinem Popajou.
Vede nás od základů kresby uhlem přes perspektivní zákonitosti až k malbě krajiny a portrétu. Vysvětluje základní problémy, upozorňuje na chyby, kterých se studenti často dopouštějí, i inspiruje prostřednictvím vybraných citátů známých malířů.

Zpět