Jak na malování venku

Jak na malování venku

Malovat doma nebo v ateliéru je fajn, ale napadlo Vás, jaké by to bylo malovat v přírodě? Malování venku, pod širým nebem, má své obrovské kouzlo. Že jste to ještě nezkusili? Tak neváhejte a vyražte ven, do svého oblíbeného parku, do lesa, posaďte se do trávy na louce, k řece, kamkoliv, kde je kousek přírody, kterou byste rádi malovali. V tomto článku najdete pár tipů, jak malovat venku, aby pro Vás kreslení či malování v přírodě bylo hračkou.

Co znamená plenér?

Malování venku, neboli v plenéru, se začalo těšit oblibě v 19. století, kdy rozšířilo možnosti krajinomalby, která byla do té doby malována pouze v ateliéru a umělci ji zobrazovali buď zpaměti nebo na základě svých skic. Slovo plenér pochází z francouzského výrazu „en plein-air“ a znamená „na vzduchu“.

Malovat v přírodě se vzhledem k proměnlivosti světla v krajině v průběhu dne, ale také možnosti změny počasí, může zdát náročnější, než malování v pohodlí domova. Uspokojení, které přináší zachycení atmosféry přímo v krajině, je však mnohem větší než malování pouze v uzavřeném prostoru. Pokud jste doposud malovali pouze doma nebo v ateliéru, určitě stojí za to vyrazit malovat také ven.

Výbava

Jaké pomůcky si sbalit s sebou na malování v přírodě? Výbava, která je pro malování venku potřeba, bude se lišit v závislosti na technice, kterou zvolíte.

Nezapomeňte také na malé občerstvení a něco k pití. Důležité je vhodné oblečení, pokud budete pracovat na slunci, nasaďte si také pokrývku hlavy a opalovací krém. Do přírody se hodí i repelent. Dobře poslouží také malý slunečník, popřípadě deštník. A nyní k výtvarným pomůckám 🙂

Kreslení a skicování

Pro začátek postačí skicák a tužka, uhel a guma, jste-li si v kresbě jistější, pak je vhodné i pero či fix, máte-li raději barvy, přibalte pastelky nebo pastely a můžete vyrazit. Pokud chcete, vezměte si s sebou také fixativ, aby se Vám kresby cestou domů nerozmazaly.

Naučte se malovat - Výtvarný výlet

Výborným doplňkem pro oživení rychlých skic jsou akvarelové pastelky, které můžete později rozmýt vodou a barvy tak hezky rozpíjet a spojit. Můžete také použít akvarelové barvy v přenosné pánvičce, pak je ale nutné myslet i na štětce a hlavně nádobku s vodou. Skvělým vynálezem je poměrně nový druh vodního štětce, který má zásobárnu na vodu, a tudíž s ním můžete malovat rovnou a bez nutnosti přenášení sklenice s vodou, která se navíc v přírodě může lehce převrhnout. Pokud by Vám voda ve štětci došla, stačí ho opět doplnit vodou z lahve, kterou máte s sebou třeba na pití.

Naučte se malovat - jak na malování venku

Malba na plátno

Chcete-li tvořit obrazy v přírodě rovnou na plátno, i to je samozřejmě možné. Budete pak však zřejmě chtít zvážit pořízení přenosného neboli plenérového skládacího stojanu. Prodává se více druhů, liší se materiálem i hmotností, kterou určitě vezměte při výběru v úvahu. Jak daleko budete stojan přenášet v ruce? Odlehčený stojan se sice lépe ponese, ale myslete také na to, aby byl stojan v terénu dostatečně stabilní a aby udržel plátna takové velikosti, jakou si pro malbu vyberete. Lehký stojan, na kterém bude přichyceno plátno, se může při zafoukání větru lehce zbortit.

Určitě budete potřebovat štětce různých velikostí a hadřík na jejich otírání. Pro malbu akrylovými barvami bude stačit nádoba s vodou, u olejomalby je navíc potřeba nádobka na terpentýn a případně olej. V neposlední řadě si s sebou sbalte také paletu na míchání barev.

Naučte se malovat - jak na malování venku

Jak si vyrobit přenosnou paletu?

Aby se Vám barvičky cestou nerozmazaly, pořiďte si uzavíratelnou paletu. Lehce tak můžete přenášet barvy přímo v ní. Odpadne tak nutnost nošení spousty tubiček, od kterých by se Vám v přírodě navíc také mohla lehce poztrácet víčka. Jak na takovou paletu? Můžete si ji jednoduše vyrobit sami! Postačí jakákoliv uzavíratelná nádoba, nejlépe plastová. Skvěle se pro tento účel hodí krabičky na rybářské náčiní nebo na šroubky, které již mají oddělené přihrádky a barvy se Vám tak nesmíchají. Dají sehnat v obchodě s nářadím.

Jak udržovat barvy déle vlhké?

Pokud Vám barvy na paletě vlivem slunce zasychají rychleji, než Vám vyhovuje, můžete si vyrobit uzavíratelnou paletu a barvy udržovat vlhké. Aby akrylové barvy nevyschly, stačí vyložit jednotlivé přihrádky houbovou utěrkou na nádobí, kterou nastříháte na velikost přihrádek. Přes ní pak vložíte křídový papír stejné velikosti a na to teprve vymáčknete trochu barvy. Pomáhá také na paletu průběžně stříkat vodu z rozprašovače. Po skončení malby v přírodě paletu jednoduše uzavřete a barvy zůstanou použitelné, pokud budete chtít v práci na obraze pokračovat později. Pokud plánujete delší pauzu, dávejte pozor, aby Vám barvy v neprodyšné krabičče nesplesnivěly, raději je průběžně kontrolujte a nechte občas trochu dýchat.

Co když nestihnu malbu dokončit na místě?

V přírodě je nutné pracovat svižně, světlo se rychle mění. Někdy se také může stát, že se zhorší počasí. Pokud nestihnete z nějakého důvodu malbu venku dokončit, pořiďte z místa pár fotografií a udělejte si poznámky o barvách, které budete chtít použít. Nezapomeňte však, že fotografie trochu zkreslují a krajina na nich vypadá jaksi plošší. Je proto dobré doplnit fotografie i o skicy, na kterých bude správně zobrazena perspektiva a také světlo, které se v průběhu dne proměňuje. Také barvy na fotografii často neodpovídají skutečnosti. Můžete však jednotlivé odstíny namíchat rovnou na místě, dokud vše vidíte naživo, a nanést na papír, abyste barvu nezapomněli. Případně je dobré poznamenat si, z jakých barev jste konkrétní odstín namíchali. Vybaveni fotografiemi, skicami a poznámkami o světle a barvách můžete dílo v klidu dokončit později v pohodlí domova nebo v ateliéru.

Jak přenášet hotovou malbu?

Myslete také na to, jak hotové nebo rozmalované dílo ponesete domů. Malba akrylem schne poměrně rychle, pokud nebudete nanášet opravdu velkou vrstvu barvy, která by schla i několik hodin.

Olejomalba schne oproti akrylu dlouho, přenos díla tedy může být trochu složitější. Samotné plátno lze nést opatrně v ruce, pokud Vám to dovoluje prostředí a povětrnostní podmínky. Pokud malba ještě nezaschla, lze pořídit speciální desky na vlhké malby, které jsou na přenos uzpůsobeny. Plátno se do nich dá vložit tak, aby se pomalovaná strana ničeho nedotýkala a malbu tak lze bezpečně dopravit domů. Při pořizování takových desek vezměte v úvahu velikost plátna, na které budete malovat.

Kam vyrazit malovat?

Zaujala Vás představa malování venku? Pojeďte s námi na čtyřdenní plenér do Krkonoš nebo na hrad Křivoklát, kde se skvěle odreagujete a společně si užijeme skvělý prodloužený víkend plný malování v přírodě. Nemáte-li možnost vyrazit s námi na prodloužený víkend, můžete si vybrat jeden z našich workshopů malování venku v parku nebo ve městě.

Těšíme se na Vás!

This Post Has 2 Comments

  1. Dobrý den, díky za článek. Kde prosím seženu ty „speciální desky na vlhké malby, které jsou na přenos uzpůsobeny“ ? Díky za odpověď. Karel

    1. Dobrý den,
      děkujeme za Váš dotaz. Zasílám odkaz na web, kde se dají desky objednat: https://www.raymarart.com/collections/wet-painting-carriers , případně jsou také v nabídce na e-shopech typu Amazon.com pod názvem “wet painting carrier” nebo “wet canvas carrier”. Přejeme hodně úspěchu v malování! 🙂 Tereza, ateliér Naučte se malovat

Zpět