Jak míchat akrylové barvy?

Jak míchat akrylové barvy?

Možná si kladete otázku, proč a jak míchat akrylové barvy, když na trhu existuje nepřeberné množství odstínů. Kouknete-li na jakoukoli fotku či obraz – ať už zátiší, portrét či přírodu, zjistíte, že ani sebe lepší sada neobsáhne všechny ty jemné nuance barev, které se tam nacházejí. A pokud byste přeci jen takovou sadu našli, opravdu se vyplatí mít všechny ty barvičky, abyste s nimi udělali třeba jen jednu jedinou tečku?

Proto se v našich kurzech dozvíte, jak si vystačit s pár základními barvami, díky nimž získáte celou barevnou škálu a budete si umět poradit s každým odstínem. Věděli jste třeba, že pomocí modré, žluté a červené namícháte černou? Nevěříte? Pojďte se na to podívat s námi.  

Základy znáte ze školy

Modrá a žlutá tvoří zelenou, žlutá a červená oranžovou, červená a modrá fialovou. Všichni jsme tohle už někdy slyšeli. Ale že jste to pak zkoušeli a nezískali přesně ten odstín jarní trávy, jaký byste chtěli?

Důležité je totiž, které barvy spolu mícháte. Jak jsme si již řekli v předchozím článku, my jako základní doporučujeme tyto odstíny akrylových barev:

  • 105 – Titanium White (titanová bílá)
  • 275 – Primary Yellow (základní žlutá)
  • 269 – Azo Yellow Medium (střední žlutá)
  • 315 – Pyrrole Red (červená)
  • 318 – Carmine (karmínová)
  • 504 – Ultramarine (modrá)
  • 566 – Prussian Blue Phthalo (pruská modrá)

Právě kombinace studených a teplejších odstínů nám vykouzlí všechny ty potřebné barvy.

Jak na to?

Pojďme se prvně mrknout, jak je to s tou zelenou. Dejte si na paletu kousínek světle žluté (275 Primary Yellow), kousínek tmavě žluté (269 Azo Yellow Medium) a pak špetku světle modré (504 Ultramarine) a tmavě modré (566 Prussian Blue Phthalo).

Míchání vždy začínejte světlejší barvou – tmavší přidávejte opatrně po malilinkých kouskách. Hrajte si a objevujte.

Všimněte si, že kombinací světle žluté (275) a světle modré (504) získáte světle zelenou, zatímco světle žlutá s tmavě modrou (566) vykouzlí tmavou zelenou. Zkuste si pohrát s poměrem barev a nakonec po troškách přidávejte i bílou. Pak si zkuste stejným způsobem pohrát i s kombinací tmavě žluté (269) a obou modrých.

Jde vám to? Zkuste vykouzlit stejnou barevnou paletu, jaká se povedla nám tady ve videu:

Tyto znalosti pak využijete při malbě jakékoli louky, travní plochy či zelených kopců.

Chcete se naučit míchat barvy pod odborným vedením? Navštivte náš kurz Jak míchat barvy

Zpět