V předchozím článku jsme si řekli, proč je důležité při kreslení měřit, a dnes si ukážeme, jak na to!
Připravte si jednoduché zátiší – v našem případě to bude konvička na čaj a lahev od vína – a papír, přírodní uhel nebo tužku, plastickou gumu a špejli. Zátiší postavte na stůl před sebe tak, aby bylo dále než vaše natažená ruka a můžete se pustit do kreslení!
Jaký bude první krok? Nejprve si své zátiší pečlivě prohlédněte. Budete kreslit spíše na šířku, nebo je vaše zátiší vysoké a bylo by lepší otočit papír na výšku? Už v tomto bodě vám může pomoci špejle.
Jak změřit hlavní proporce?
Chyťte špejli do natažené ruky a držte ji kolmo k paži. Koncem špejle najdeme bod nejvíce vlevo (v našem případě je to hrana konvičky) a palec posouváme po špejli tak, abychom označili bod nejvíce vpravo (v našem případě hrana lahve). Takto jsme zjistili šířku našeho zátiší.
Nyní potřebujeme tuto šířku porovnat s výškou. Palec držíme na špejli stále na stejném místě a jenom otočíme zápěstím tak, aby špejle byla svisle a mohli jsme zjistit, jestli je naměřená šířka větší nebo menší než výška.
Palec na špejli umístíme na dno lahve (nejnižší bod zátiší) a zkoumáme, jestli nám špejle „přebývá“ nebo „chybí“. V našem případě chybí, potřebovali bychom přibližně ještě jednu pětinu k hrdlu lahve. Víme tedy, že výška našeho zátiší je větší než jeho šířka, a to o jednu pětinu.
Přenesení rozměrů na papír
Teď pro začátečníky nastává nejtěžší krok celého procesu. Převedení naměřených rozměrů na papír. Budeme k tomu potřebovat malinko znalostí z geometrie a trochu představivosti. Budeme pracovat s poměrem vzdáleností, ale nebojte, snadno to zvládnete!
Důležitá je pro nás informace, že výška je větší než šířka a to o jednu pětinu. Můžeme si to představit tak, že šířka bude přímka rozdělená na pět stejně dlouhých částí a výška bude kolmice o velikosti šesti těchto částí. Máte?
Díky práce s poměry si můžeme na papíru zvolit šířku, jakou budeme chtít. Jediné, co musíme dodržet je, že výška bude o jednu pětinu větší.
Nebojte se udělat si klidně i rámeček, který bude zátiší ohraničovat – bude nám tedy říkat, kam se nám zátiší musí vejít.
Následně postupujeme stejným způsobem u jednotlivých proporcí. Pamatujte, že vždy začínáme od větších rozměrů k menším!
Porovnáme výšku a šířku konvičky, výšku a šířku lahve, šířku mezery mezi lahví a konvičkou vůči šířce konvičky a šířce lahve, výšku a šířku pokličky vůči celkové výšce a šířce konvičky, výšku a šířku zakřivení lahve vůči velikosti lahve… Než začneme kreslit konkrétní tvary, můžeme si na papír zanést vzdálenosti a body, jen si později musíme pamatovat, k čemu se vztahovaly.
Pamatujte
- Při kresbě neměníme úhel pohledu, jinak se nám změní perspektiva, a tím i proporce kresby.
- Jak se zmenšují proporce měřeného objektu, obtížnost měření narůstá. Čím menší proporce měříme, tím je větší šance, že uděláme chybu.
- Kresba bez detailů obstojí, ale pouze z detailů kresbu nepostavíme.
Kresba zátiší
Poté, co známe všechny proporce a vzdálenosti, se pustíme do kresby. Během kreslení neustále koukáme na zátiší, dejte si pozor, abyste nekreslili po paměti, protože se velmi snadno může stát, že uděláte chybu. Žádný učený z nebe ale nespadl, takže v případě chyb uhel snadno vygumujete plastickou gumou. To je taková ta měkká modrá nebo šedá, která jde po chvíli žmoulání v ruce i tvarovat. Tahle vlastnost se pak hodí především u stínování detailů.
A jak na stínování? To se dozvíte v naší knize Vidím to, ale neumím to namalovat. Neváhejte si ji objednat, zasíláme poštou i Zásilkovnou!
Detailní vysvětlení, jak měřit, jak stínovat i jak na malování barvami najdete v naší učebnici Vidím to, ale neumím to namalovat.
Učebnici je možné zakoupit v našem ateliéru, nebo Vám ji zašleme poštou nebo přes Zásilkovnu.
Detailní vysvětlení, jak měřit, jak stínovat i jak na malování barvami najdete také v naší učebnici Vidím to, ale neumím to namalovat.
Učebnici je možné zakoupit v našem ateliéru, nebo Vám ji zašleme poštou nebo přes Zásilkovnu.