Právě si prohlížíte Kreslíme uhlem

Kreslíme uhlem

Druhy uhlů

Výborným nástrojem na kreslení je uhel, prodává se buď přírodní nebo umělý. Volte raději ten přírodní, je měkčí, krásně klouže po papíře, dobře se rozmazává a celkově se s ním lépe pracuje. Přírodní uhel se vyrábí pálením dřeva z lípy. Umělý uhel oproti tomu je tvrdší a nepráší, ulpívá sice méně na papíru, ale také se méně láme, dá se také vložit do mechanické tužky a nezašpiní Vám pak ruce.

Oba druhy pořídíte v různých tloušťkách. Rozdíl je vidět na první pohled, přírodní uhel na rozdíl od umělého nemá pravidelný tvar, na jeho povrchu jsou vidět různé nerovnosti, jeho tvrdost závisí na kousku dřeva, ze kterého byl vyroben a také se dělí na tvrdé a měkké.

Na co se uhel hodí?

Uhel můžeme použít jak na podkresbu před započetím malby, tak na kresbu jako takovou. Skvěle se hodí na rychlé skicy, jednoduše s ním vytvoříme krásně tmavé odstíny a začerníme větší plochy, což je s tužkou poněkud zdlouhavé a také obtížné. Můžeme s ním rychle natónovat podklad a poté přidávat stíny nanesením dalších vrstev, světlé plochy pak získáme umazáním s použitím ubrousku, papírové těrky nebo plastické gumy. Pomocí těrky a ubrousku nebo i prsty se uhel také dobře rozmazává, vytváří se s ním velice dobře jemné přechody mezi tóny.

Nauctesemalovat_uhel (3)
Nauctesemalovat_uhel (2)

Je pro kresbu lepší zvolit tužku nebo uhel?

Obojí má své výhody, určitě si tedy vyzkoušejte kresbu tužkou i uhlem a poté se rozhodněte, které variantě dáváte přednost. Samozřejmě je možné obojí zkombinovat, uhel se dá například použít na ztmavení ploch při kresbě tužkou. Černou barvu, kterou jím vykouzlíte, totiž tužka nenahradí. Všeobecně však platí, že uhel je vhodný pro rychlejší a uvolněnější kresbu, rychlé zachycení atmosféry, nebo zabarvení rozsáhlejších ploch. Na detailní propracované kresby je však vhodnější tužka. Oproti tužce je stopa vytvořená uhlem na papíru ještě citlivější na rozmazání, určitě tedy kresbu nezapomeňte dobře zafixovat.

Čím kreslíte raději vy?

Nauctesemalovat_uhel (3)
Naučte se malovat - Kresba uhlem

Chcete se naučit kreslit uhlem pod odborným vedením? Navštivte náš kurz Kresba uhlem

Tento příspěvek má 4 komentářů

  1. Anonym

    Dobrý den chci se zeptat jestli se může načrtnout tužkou a potom uhlem? Nebo se to dělat nesmí?

    1. Lenka Trávníčková

      Dobrý den,
      ano, je možné nejprve načrtnout tužkou a poté třeba vystínovat uhlem. Záleží samozřejmě na zvoleném tématu – na detailní kresbu doporučujeme spíše tužku – její úzký hrot vám dovolí nakreslit i ty nejjemnější detaily. Na „uvolněnější“ kresbu doporučujeme uhel – dá vám větší svobodu v rozmachu, kreslí se s ním rychleji a lehčeji. Uhel také nezanechává tak ostré stopy, dá se tedy snadněji vygumovat.
      Na gumování doporučujeme plastickou gumu – to je taková ta modrá či šedá – když ji budete chvilku rozehřívat v dlani, dá se pak snadno tvarovat, a můžete s ní gumovat i detaily.
      Pokud jste kresbu uhlem ještě nezkoušela, určitě ji doporučujeme.

      Hezký den, Lenka

  2. Anonym

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když mám hotovou kresbu tak čím se to dá zakončit aby se uhel omylem nerozmazal?

  3. Monika Sekavová

    Dobrý den,
    na zafixování kresby jak tužkou, uhlem, tak i pastely se používá Fixative. Je to takový sprej, který kresbu krásně zafixuje a kresba se poté nerozmaže. Pokud fixative nemáte, můžete použít lak na vlasy.
    Hezký den, Monika

Napsat komentář